W najbliższym roku co najmniej trzy nowe książki Charlesa Bukowskiego: o kotach, pisaniu i miłości

25 marca 2015

ksiazki-bukowski-o-kotach
Amerykański Harper Collins nabył prawa do niepublikowanych dotąd prac Charlesa Bukowskiego. W najbliższym roku na rynku anglojęzycznym powinny ukazać się co najmniej trzy nowe książki pisarza. Będą to publikacje tematyczne zawierające listy i inne materiały, w których autor „Factotum” zawarł swoje przemyślenia na temat kotów, pisania i miłości.

„Kronikarz wódy”, miłośnik wyścigów konnych, cygar, barów i kobiet o pięknych nogach był także wielbicielem kotów. „W następnym wcieleniu chcę być kotem. Spać 20 godzin na dobę i czekać na michę; wysiadywać po kątach i lizać się po tyłku” ? pisał. Innym razem zauważył: „Fajnie mieć gromadę kotów. Jeśli czujesz się źle, po prostu patrzysz na koty i czujesz się lepiej, bo one wiedzą, że wszystko jest jak jest. Nie ma się czym podniecać. Po prostu wiedzą. Są zbawicielami. Im więcej masz kotów, tym dłużej żyjesz. Jeżeli masz sto kotów, będziesz żył dziesięć razy dłużej, niż gdybyś miał dziesięć. Któregoś dnia zostanie to odkryte, a wtedy ludzie będą mieli po tysiąc kotów i będą żyli wiecznie”.

„W jego pisaniu jest łagodność, miłość do zwierząt” ? mówi Francis Bickmore, dyrektor wydawniczy Canongate, który opublikuje książki na rynku brytyjskim. „Na starość stał się sentymentalny, jeśli chodzi o koty. Kiedy miał już trochę pieniędzy, żył na przedmieściach z żoną Lindą Lee, mieli w swym domu wiele kotów. Miał fioła na ich punkcie” – dodaje Howard Sounes, autor biografii „W ramionach szalonego życia”. Książka pod tytułem „On Cats” („O kotach”) zapowiadana jest na październik 2015.

bukowski-koty-pisanie

Zanim jednak do rąk czytelników trafi publikacja o kotach, w lipcu na półkach pojawi się wybór niepublikowanych wcześniej listów Bukowskiego o sztuce pisania („On writing”). Będą to m.in. wczesne listy do redakcji z prośbami o zatrudnienie na jakimkolwiek stanowisku, a także te późniejsze, jak choćby znany naszym czytelnikom list z 1985 roku będący reakcją na wiadomość o tym, że jedna z książek Bukowskiego została usunięta z półek holenderskiej biblioteki, gdyż uznano ją za „bardzo sadystyczną, okazjonalnie faszystowską i dyskryminującą pewne grupy (w tym homoseksualistów)”. „Cenzura jest narzędziem tych, którzy mają potrzebę ukrywania rzeczywistości przed sobą i innymi. Ich strach jest jedynie niezdolnością stawienia czoła temu, co prawdziwe, i nie potrafię kierować w ich stronę swego gniewu. Czuję jedynie przejmujący smutek. Gdzieś w trakcie wychowywania byli chronieni przed wszystkimi faktami naszej egzystencji. Zostali nauczeni patrzenia jedynie w jednym kierunku, podczas gdy istnieje wiele dróg” ? pisał Bukowski.

Z kolei w lutym przyszłego roku pojawi się antologia „On Love” (z ang. „O miłości”) i zgodnie z tytułem zawierać będzie refleksje Charlesa Bukowskiego o związkach. Nieoficjalnie mówi się, że w międzyczasie powinien ukazać się jeszcze tom nieznanych wierszy pisarza (niepowiązanych tematycznie).

Kiedy Bukowski zmarł, pozostawił po sobie ogromną ilość niepublikowanych materiałów. Howard Sounes powiedział, że wydawca „Hanka”, John Martin, „miał w szafce pełno wierszy, trochę opowiadań” i listy. Tych ostatnich Bukowski napisał ponoć tysiące, a wiele z nich zasługuje na nie mniejsze zainteresowanie niż jego twórczość prozatorska i poetycka. „Zawsze mówił prawdę. Bez względu na koszty” ? mówi Bickmore. „Był jedną z największych ikon XX wieku, jakie stworzyła Ameryka(?) nikt nie mówił prawdy z taką mocą, jak Charles Bukowski”.

[aw]
źródło: Independent, The Guardian, Harper Collins

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy